מאמרים בנושא פעילות גופנית

אריאל הרלב

אחרי שכבר דיברו ודיברו על המשמעות של הפעילות הגופנית, על מחלות לב ומניעתן, על תזונה נכונה ודלת שומנים אין לי הרבה מה לחדש, מלבד על הגורם הפסיכולוגי. אותו הגורם הנסתר שכולם מדברים עליו אבל אף אחד לא יכול לאתר אותו, לנתח אותו בניתוח ולהוציא או להשתיל אותו. אילו הגורם הפסיכולוגי היה משהו פיזי, היינו מטפלים בו פיזית - אך הוא לא. כדי לדבר על הגורם הפסיכולוגי, צריך לשכוח מפעילות גופנית ומספורט ולהשוות את הנושא למשהו אחר, משהו מוכר לנו יותר. הרי לכל אחד מאיתנו יש דברים שהוא אוהב לעשות וממילא הוא עושה אותם, גם אם לא צריך. לדוגמא, לשבת מול הטלוויזיה עם צלחת אוכל ולצפות בתכנית האהובה.

מיכל שגיא

רבים מאיתנו סובלים ממחושים: כאבי גב, צוואר כתפיים, פרקים ועוד. מחושים אלו נגרמים לרוב כתוצאה משימוש לקוי בגופנו. במשך שנים אנו מסגלים לעצמנו פעולות ההופכת להרגלים מכאניים החוזרים על עצמם במתכונות קבועות. חלק מהרגלי תנועה אלו מאבדים את יעילותם ואינם מותאמים יותר לחיינו ולצרכינו המשתנים, והדבר מתבטא בכאבים, עייפות, אי נוחות כרונית ומחלות.

שיטת פלדנקרייז  מאפשרת לאדם ללמוד ולהפעיל את עצמו באופן יעיל ובריא.

איך?

אריאל הר- לב

כמה אנחנו צריכים לשתות בזמן אימון אירובי ואנאירובי? מתי צריך משקאות איזוטוניים ומי זקוק להם? ואפילו מתכון להכנה עצמית של משקה איזוטוני

במהלך הפעילות הגופנית, הפעלת השרירים גורמת לעלייה בטמפרטורת הגוף. הגוף שלנו משתמש בסביבה של נוזלים לצורך קיום תהליכים תקינים של חילופי חומרים, שימור פעילויות במחזור הדם, תפקוד תקין של מערכת העיכול והנשימה ועוד. עליית הטמפרטורה גורמת להתרחבות של כלי הדם ולהפעלת מנגנוני ההזעה במטרת לקרר את הגוף. אובדן נוזלים בגוף נגרם במהלך פעילת גופנית בעיקר מתוך ההזעה והנשימה, מה שיגרום בהמשך להתייבשות.

אריאל הר לב

השריר הוא איבר המורכב מחלבון אשר לצורך תפקודו דורש הרבה אנרגיה. בחיי היום-יום, על אף שאיננו מייחסים לכך חשיבות גדולה, אנו מפעילים המון שרירים שמאפשרים לנו מצד אחד לבצע פעולות יזומות כמו הליכה, עליית מדריגות, אכילה - ומצד שני לתפקד בפעולות פסיביות יותר, כגון עמידה, ישיבה, שימור יציבה בנהיגה ועוד.
ככל שהשרירים דורשים אנרגיה גדולה יותר, כך מחזור הדם נאלץ לפעול מהר יותר, לספק חמצן ולסלק דו-תחמוצת הפחמן, כך שגם הלב הוא מרכיב חשוב בפעילות הכוללת של שרירי הגוף.

אריאל הר-לב

לעיתים שואלים אותי למה לעשות עצירות בקבוצת ההליכה או באימון?

מצאתי לנכון להסביר את החשיבות לעצירות בכלל במהלך האימונים האירוביים שמטרתם לשרוף שומן.

אנו יודעים שהעבודה האנאירובית היא יעילה יותר לצורך שריפת אנרגיה מאשר העבודה האירובית. בסך הקלוריות שנשרפות באימון, ניתן לראות שמירב האנרגיה נצרכת לפעילות השרירים ומכאן שלעשות פעילות מאומצת איתם מביא לצריכה קלורית גבוהה יותר. ואם שורפים קלוריות, מן הראוי לציין שיש שריפת שומן מוגברת בפעילויות מעין אילו.

אריאל הר-לב

הרגליים מתעייפות. למה?
29 שרירים גדולים, 7 עורקים וורידים מרכזיים המזרימים דם אל ומהגפיים התחתונות, מאות של קצות עצבים ודרכי לימפה, כל אלו עובדים במשך כל זמן הפעילות במאמץ כדי להוביל אותנו ממקום למקום, להעמיד אותנו, לייצב אותנו ולאפשר לנו לקיים את החיים שאנו רוצים.

אורי הלפרין

שימו לב לנקודה שעל הקיר. האם טווח התנועה גדל? האם עתה התנועה באה בטבעיות, לעומת התנועה ההתחלתית?

 

שבו על החלק הקדמי של הכיסא, בלי להישען על המשענת. אפשר גם לשבת על הרצפה ולכופף את שתי הרגליים ימינה, כף רגל שמאל ליד ברך ימין. הביאו את זרוע ימין לפנים, כפופה במרפק, כף היד והאצבעות נתלות מטה. הניחו את יד שמאל על מושב הכיסא או על הארץ, בצד. התחילו להוביל בעדינות את הזרוע הימנית שמאלה סביב הגוף. חזרו על הפעולה מספר פעמים.

גלית קרקליס

אוסטיאופורוזיס היא מחלת עצם. העצם היא רקמה דינמית העוברת לאורך כל החיים תהליכים של הרס ובנייה מחדש.
אוסטיאופורוזיס מוגדרת כירידה בצפיפות העצם ופגיעה במבנה הפנימי
שלה, כשהזדקנות העצם מתחילה בסביבות גיל 35-40.
שכיחותה הולכת וגוברת, ובמקרים רבים היא אינה מאובחנת ומתגלה רק בעקבות שבר.
תהליך דלדול העצם מתרחש בגוף ללא סימנים גופניים מוקדמים, כך שמדובר במחלה "שקטה".