פיתול הגב בישיבה על פי פלדנקרייז

מחבר המאמר: 
אורי הלפרין

שימו לב לנקודה שעל הקיר. האם טווח התנועה גדל? האם עתה התנועה באה בטבעיות, לעומת התנועה ההתחלתית?

 

שבו על החלק הקדמי של הכיסא, בלי להישען על המשענת. אפשר גם לשבת על הרצפה ולכופף את שתי הרגליים ימינה, כף רגל שמאל ליד ברך ימין. הביאו את זרוע ימין לפנים, כפופה במרפק, כף היד והאצבעות נתלות מטה. הניחו את יד שמאל על מושב הכיסא או על הארץ, בצד. התחילו להוביל בעדינות את הזרוע הימנית שמאלה סביב הגוף. חזרו על הפעולה מספר פעמים.

שימו לב לנקודה על הקיר אליה מופנה האף בזמן שמגיעים לגבול הסיבוב בלי להשקיע מאמץ להגדלתו. נקודה זו היא היכולת ההתחלתית בסיבוב הגוף עצמו. הניחו את היד ונוחו מעט. הביאו שוב את זרוע ימין לפני החזה, כפופה במרפק, האמה מאוזנת וכף היד תלויה כלפי מטה.

 www.youtube.com/watch

לדמות בעיניים עצומות שהאמה נחה על השולחן, נמוך יותר מגובה הכתף. הניחו לזרוע להסתדר בהתאם. פקחו את העיניים, הובילו את הזרוע הימנית לאט לימין, והחזירו אותה אל האמצע. בצעו את התנועה מספר פעמים. לוו את היד במבט, היו מודעים למתרחש מאחורי הגב.

 

הרגישו איך בכל פעם השכמה הימנית מתקרבת ומתרחקת מן השדרה. בתום מספר פעמים, הניחו את היד ונוחו. העלו שוב את הזרוע הימנית לפני החזה, הובילו אותה ימינה כמו קודם, אלא שהפעם הפנו את הראש והעיניים שמאלה.

 

הזרוע נעה ימינה והראש שמאלה. הרגישו אם הניגוד יוצר מצב של מבוכה. האם אפשר לנשום כשנמצאים במצב זה? חזרו על כך מספר פעמים ונוחו. העלו שוב את זרוע ימין והובילו אותה כמו בהתחלה, שמאלה סביב הגוף. הפנו את הראש והעיניים ימינה. שימו לב לעצם החזה, והזמינו אותה לקחת חלק בסיבוב.

 

לאן היא בוחרת לפנות? האם הא מסתובבת עם היד שמאלה, או אולי אפשר להפנות את החזה עם הראש ברמז של מחווה לכיוון ימין? נוחו והישענו על משענת הכיסא. חזרו לשבת על החלק הקדמי של הכיסא, ובדקו שוב את התנועה המקורית של הסעת יד ימין שמאלה סביב הגוף.

 

שימו לב לנקודה שעל הקיר, אליה האף מגיע עתה. האם גדל טווח התנועה? עשו אומדן כמה מעלות נוספו בסיבוב. חשוב יותר - להבחין בהתייחסות המתלווה עכשיו לתנועה. האם התנועה באה ביתר טבעיות ורצון? לשוב ולבדוק את תנועת הסיבוב ההתחלתית ולהוביל את זרוע ימין שמאלה סביב הגוף.

הכותב : אורי הלפרין מורה מוסמך בשיטת פלדנקרייז וחבר אגודת המוסמכים.
          טל. 054-4629068