מאמרים בנושא גוף נפש

יעל עיני

כאשר מטילים עלינו משימה בעבודה, ואנחנו מצליחים לעמוד בה לבד, ואפילו לקבל עליה שבחים; כאשר אנחנו יוצרים משהו, ריקוד, שיר, קופסא מעוצבת, מאמר. כל דבר שהוא, שיצרנו לבדנו.

אם זה כל כך מדהים להצליח במשהו לבד, מדוע איננו מצליחים לבד, על פי רוב, להירפא?

מדוע אנחנו ישר הולכים לרופא שירשום לנו כדור ושהכאב יעבור? (או שלפחות יהיה פחות חזק).

גילי לזר יוסף

קמת ללא חשק מהמיטה לעוד יום עמוס משימות. ברגע שהתיישבת מול המחשב הכאבים הישנים במפרקים התעוררו לחיים: שוב הצוואר המוגבל בתנועה, פרקי כף היד, השכמות. אולי סוף סוף אקבע לי עיסוי לשחרור הכאב, את חושבת. ואני שואלת- למה רק כשכואב? איכשהו אנו חושבים על קבלת עיסוי רק כשבא לנו להתפנק ואז עיסוי נחשב כמותרות, או כשממש, אבל ממש, כואב והגוף מודיע לנו שאם לא נדאג לו מייד, הוא יוציא לנו פטור בדמות הגבלה משמעותית בתנועה, והרבה הרבה כאב.

רנה רז- גילו

כמה פעמים ביום, בשבוע או בחודש אנו שומעים את המלה "דכאון" בכל ההטיות האפשריות: "אני מדוכא", אני מדוכדך", "איזה דכאון" וכד'?
אנו שומעים זאת לעיתים מאד קרובות, יותר מדי.
תופעת הדכאון החלה להתפשט ביתר שאת, בכל העולם, במאה העשרים, והיא הופכת ל"פופולרית" יותר עם כל שנה חולפת. היא פוגעת בכל הגילאים: צעירים שמתמודדים עם חווית הלימודים, הצבא, חיפוש עצמי ובניית קריירה; נשים המתמודדות עם אימהות, זוגיות וקריירה; גברים ונשים בגיל המעבר, יציאה לגימלאות, יציאת הילדים הגדולים מהבית ועוד הרבה דוגמאות שאנו מכירים מחיי היום-יום שלנו.

יעל שר

לפני שנים רבות כשמערכות ממוחשבות הוכנסו לחברות עתירות ידע, הייתי צריכה לעבור מעבודה ידנית על שולחן השרטוט לעבודה עם עכבר ומקלדת. המעבר לא היה תמיד פשוט- גם להבין את השפה המקצועית, גם לשלוט בעכבר ובמקלדת ובנוסף התחושה של להזיז אלמנטים גראפיים על הנייר ולשרבט ידנית לאט לאט נעלמה. באותה התקופה חיפשתי דרכים איך לעקוף מכשולים כדי להבין את המערכת הממוחשבת ולהתגבר על הקשיים.

אלון טמיר

נזלת אלרגית הינה תופעה נפוצה אשר מטרידה אחוז גבוהה באוכלוסיה, במאמר הבא ננסה לבחון את הנושא במבט של הרפואה המערבית ובנקודת המבט הסינית ובפתרונות שהיא מציאה .
 
אז מהי אלרגיה? 

יעל עיני

איזו תחושה מדהימה היא זו כשאנחנו מצליחים לבד להתמודד עם החיים. כאשר מטילים עלינו משימה בעבודה, ואנחנו מצליחים לעמוד בה לבד, ואפילו לקבל עליה שבחים; כאשר אנחנו יוצרים משהו, ריקוד, שיר, קופסא מעוצבת, מאמר. כל דבר שהוא, שיצרנו לבדנו. אם זה כל כך מדהים להצליח במשהו לבד, מדוע איננו מצליחים לבד, על פי רוב, להירפא? מדוע אנחנו ישר הולכים לרופא שירשום לנו כדור ושהכאב יעבור? (או שלפחות יהיה פחות חזק).
מכיוון שלמדנו לא לסמוך על עצמינו, על הגוף שלנו ועל היכולות הפנימיות שלנו. לכולנו יש את היכולת לרפא את עצמנו. אמר הרמב"ם "נפש בריאה בגוף בריא".

דודי פוקס

לפני שנים רבות עבדתי בחברת היי-טק. יום עבודה לחוץ, 10-12 שעות, עמידה בלוחות זמנים צפופים, לחץ...לחץ...לחץ. ארוחת הצהריים היא ההזדמנות היחידה לצעוד כמה צעדים ולמלא את הבטן כיד המלך. הלילה יורד, סוף סוף בבית, עוברים למצב מאוזן והנה יום חדש... ושוב חוזר חלילה.
באחד הימים, במהלך יום העבודה, הרגשתי שמחצית הישבן השמאלי "נתפס" ואחריו בסולידאריות רבה המשיך הגב התחתון הימני... ואני כמכלול, נראיתי כמו הגיבן מנוטרדם אפוף כאבים ומקופל.
לאחר טיפולים, תרופות, הפסד ימי עבודה, התאוששתי וחזרתי לעבודה.
אלמלא הייתי בכושר גופני טוב, הייתי עלול להפסיד שבועות רבים של עבודה.

עמית דביר

רקע / הכר את האויב

עמית דביר

“בעת העתיקה, אנשים חיו בפשטות … בפנים, רגשותיהם היו רגועים ושלווים … בחוץ, לא היו להם את המתחים של ימינו. כיום, אנשים הם שונים … הם עבדים של רגשותיהם ודאגותיהם. הם עובדים קשה מדי בעבודה מעייפת … ” Huang Di Neijing Suwen, (המאה ה-1 לפנה”ס, סין).
 
מהי חרדה?

בלהה נוימן

יוגה- שיטת תרגול עתיקת יומין שמקורה בהודו.
פירוש המילה יוגה-איחוד unity'כלומר שלמות,איחוד בין גוף ונפש,איזון.בתרגול היוגה אנו שואפים להגיע דרך תרגול של תנוחות פיזיות,תרגילי נשימה,הרפיה,דמיון מודרך ומדיטציה ,למודעות עצמית גבוהה ולאיזון פנימי.
היוגה הנשית היא התאמת תנוחות היוגה לנשים,הדגש הוא על חיזוק רצפת אגן שחשיבותו רבה ,זהו המרכז שלנו,והיוגה היא כלי לייצוב והתבוננות פנימה.
לנשים רבות בגילאים מעל 40 יש בעיה של דליפת שתן שסיבתה ,חולשה של שרירי רצפת אגן וככל שהגיל עולה הבעיה גדלה,לכן חשוב כל כך לחזק שרירים אלו.