נזלת אלרגית ברפואה הסינית

מחבר המאמר: 
אלון טמיר

נזלת אלרגית הינה תופעה נפוצה אשר מטרידה אחוז גבוהה באוכלוסיה, במאמר הבא ננסה לבחון את הנושא במבט של הרפואה המערבית ובנקודת המבט הסינית ובפתרונות שהיא מציאה .
 
אז מהי אלרגיה? 
המונח אלרגיה נלקח מהשפה היוונית "אל"- בלתי "ארגוס"- עבודה . והכוונה היא פעולה שאינה במקומה. נזלת-אלרגית מתייחסת למגוון רחב של סימפטומים המבוטאים עונתית או רב עונתית ע"י אפיזודות של גודש באף, נזלת שקופה ומיימית , היתעטשויות , גירוי של מעברי האף והגרון,  גרד או צריבה בעיניים ,יכולים להופיע גם סימנים של אודם בעיניים עם דמע , ולהיות מלווים בכאבי ראש פרונטליים , חוסר נוחות כללי , דיכאון ואינסומניה, שיעולים וקוצר נשימה אסתמטי עלולים להתפתח במצבים חמורים יותר. כל אלו נגרמים כתוצאה מרגישות יתר של מוקוזת האף לאלרגנים נשאי אוויר שונים . נזלת אלרגית עונתית ( אשר מוגדרת לעיתים כקדחת השחת) מחולקת לשלושה סוגים עיקריים ואלרגנים
בהתאם :סוג אביבי , סוג קייצי ,סוג סתווי.

  • בנזלת אלרגית אביבית האלרגנים הם לרוב אבקניי צמחים ופרחים .
  • בנזלת אלרגית קייצית האלרגנים הם לרוב אבקני דשא.
  • בנזלת אלרגית סתווית האלרגנים הם לרוב אבקני עשב.

 
מטופלים בעליי נזלת-אלרגית עונתית יהיו אסימפטומטיים בין האפיזודות העונתיות. נזלת אלרגית יכולה להתקיים אצל מס' מטופלים ללא קשר לעונות השנה , נזלת זו היא נזלת-אלרגית רב-שנתית האלרגנים הנפוצים הם: נבגים, אבק או למעשה לטפילים נשאי אבק , חלבונים מסוימים שעלולים להגיע דרך מזון (ולכן ישנם אנשים הרגישים לחלב, חיטה ,שמרים ועוד.) , קשקשי חיות (או רוק ) כמו כן עלולה להיות רגישות לאוויר קר או משתנה תדיר (תוצאה של מזגנים ).
מטופלים אשר סובלים מנזלת –אלרגית חשופים יותר ללקות בסינוסיטיס כיוון שממברנות המוקוזה באף נפוחות ועמוסות כל הזמן ומותירות אותן חשופות לזיהום . האבחנה המערבית מבוססת על הסימנים הקליניים, ההיסטוריה הרפואית ,בדיקות האלרגיה על העור וכמות האוזינופילים בנזלת .
הטיפול יכלול לרוב אנטיהיסטמינים ותרופות סימפטומטיות להקלה מיידית של הסימפטומים , אך לתרופות הללו יש לרוב תופעות לוואי שרוב המטופלים לא מוכנים לקבלם. נזלת אלרגית אצל ילדים יכולה לעבור עם ההתבגרות ,אולם עם ההזדקנות המצב עלול להישנות. לרוב המטופלים בנזלת-אלרגית יש היסטוריה של טיפולים חוזרים עם אנטיביוטיקה בילדות בנוסף לתזונה עמוסה בסוכר, ממתיקים שונים ,מוצרי חלב,מיצי פירות , ומוצרי חיטה ושמרים . כמו כן לסטרס (מצב דחק –עומס של חיי היום-יום) עלולה להיות השפעה על המצב .
 
דרכי טיפול
ישנם שני אספקטים שחשוב להתחשב בהם בטיפול בנזלת אלרגית. הראשון הוא טיפול בהופעה האקוטית של הנזלת שבה הסימפטומים החריפים שמופיעים צריכים להיות מוחלשים ומטופלים במהירות , והטיפול שבין ההתפרצויות . כאשר המצב הוא אקוטי מומלץ להשתמש בפורמולות צמחי מרפא סיניים ודיקור על בסיס יום-יומי לטיפול בתופעות הסימפטומטיות. בין ההופעות האקוטיות יש לחזק את הגוף מבחינה קונסטוטיציונית. חיזוק המערכת החיסונית חשוב במיוחד מס' חודשים לפני העונה שהמטופל רגיש אליה (במידה ומדובר בנזלת-אלרגית עונתית) . בטיפול בנזלת-אלרגית רב-שנתית יש לעבוד על חיזוק המערכת החיסונית והאברים המעורבים על פי הרפואה הסינית לפני ואחרי ההיתפרצויות האקוטיות .
תוספות להקלה ....
במצבים כרוניים מומלצת שטיפת מעברי האף במי מלח , על מנת לפתוח את מעברי האף ולייבש ולכווץ את ממברנות מוקוזת האף .
מוקסה: מומלץ מאוד להוסיף מוקסה לרוב הטיפולים בנזלת-אלרגית (מוקסה הוא כינוי ל"סיגר" מעליי לענה המשמש לחימום מקומי ע"י הבערתו) מוקסה תעזור כתוצאה מיכולתה לחמם לייבש ולהניע הצטברויות וחסימות במערות האף והסינוסים כמו כן תחזק את מערכת החיסון.
 
עצות זהב למניעת קרדית האבק (גורם אלרגני נפוץ):
1. . הימנעות משטיחים בחדרי הבית .
2. אחסון ספרים ובגדים בארונות סגורים .
3. הימנעות מריפודים מיותרים ודברי טכסטיל .
4. בזמן חשיפה לאבק הבית להשתמש במסכת מגן .
5 . מצעים ובגדים יש לכבס בחום גבוה-60 מעלות .
6 . להתקין מסנני אוויר ביתיים שנועדו לכך במיוחד .
7 . שימוש בשואבי אבק עם מסננים מתאימים אשר מסוגלים לשאוב את קרדית האבק.
 
ולסיום....תזונה בתזונה הסינית יש דגש על תנועתו האנרגטית של המזון ועל יכולתיו התירפויתים (לדוגמה ידוע כי אוכל חריף מיזע ולכן נשתמש בו להוצאת ליחה מהגוף). ולכן תזונה נכונה תעזור: להיפתר מלחות/ליחה במערות האף הגרון והריאות , לחזק את האיברים המעורבים ולחזק את מערכת החיסון. (התזונה ניתנת בצורה פרטנית ).
אין לראות במאמר המלצה לשימוש רפואי. בכל מקרה יש להיוועץ במטפל מוסמך.
 
כותב המאמר הינו מטפל מוסמך ברפואה סינית מטעם "האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי" בוגר קמפוס ברושים ( של אוניברסיטת תל-אביב ) ברפואה סינית ומטפל שיאצו בכיר. בעל קליניקות בנהריה, רגבה וכפר-ורדים.
לשאלות נוספות ניתן ליצור קשר : 050-7309117

דוא"ל המחבר: 
elontamir@hotmail.com