צ'י של ילד– על רפואה סינית וילדים

מחבר המאמר: 
דנה תבור- מטפלת ברפואה סינית

הילדים נכנסים לגן ואז הם כל הזמן חולים! למה?

אולי זו חממת הפתוגנים שמתרבה בין כתלי הפעוטון. אבל לא רק.
תינוקות לא נולדים עם מערכת חיסון בשלה. בהתחלה האם מספקת עבורם את כל ההגנות, מעבירה להם נוגדנים דרך ההנקה, ומהווה את חומת החיסון שלהם רק מתוקף היותה שם. חוסה ומגינה. שומרת, מחממת. לאט לאט הם מפתחים את המערכת החיסונית שלהם בעצמם וזה קורה בד"כ כשהם הולכים לגן. 
הילדים מתחילים להיפרד- אמא לא שם ואין להם ברירה אלא ללמוד לייצר את ההגנות שלהם בעצמם. זה לא קל. לא לילד ולא להורה שפעמים רבות המחלות של הפעוט לא פוסחות גם עליו. במידה מסוימת צריך לקבל את זה. זה חלק מחשיפה ובנייה של מערכת חיסון תקינה, עלינו לזכור להאמין בילד ולסמוך עליו שהוא וגופו מסוגלים להתמודד עם המחלה.

אם החום לא גבוה מדי, אם הילד לא אפאטי או בסכנה, כדאי להיות איתו, לבשל לו להעניק לו חום ואהבה ולאפשר לו לעבור את זה, הוא יצא חזק יותר וידע שהוא חסון דיו להתמודד. (מה שחשוב לזכור בילדים הוא שהאנרגיה שלהם היא מאד מהירה ומאד דינאמית. כמו שהרגשות שלהם משתנים במהירות, רגע אחד "אני שונא אותך" ורגע אחרי זה "את האמא הכי נפלאה בכל העולם" כך גם הצ'י שלהם. הם יוצאים מאיזון מאד מהר, הם מעלים חום מהר וגבוה ובאותה מידה הם מבריאים וחוזרים לעצמם מהר).

הרפואה הסינית מנסה לאפשר את החינוך הזה לילד ולהורה. בעזרת הדיקור וצמחי המרפא, אנו עוזרים לגוף להתמודד בדרך הטבעית, לסלק את גורמי המחלה ולחזק את הגוף ועד כמה שאפשר (כמובן שלפעמים חייבים!) למנוע שימוש בתרופות ואנטיביוטיקה שיוצרות קור בגוף, מחלישות אותו ואת מערכת העיכול וגורמות למה שנקרא בשפתינו: גורם פתוגני נגרר – כלומר, מחלה שלא סולקה לגמרי מהגוף, ומרימה שוב את ראשה עם כל טריגר.

גם התזונה מאד חשובה ברפואה הסינית בכלל ובטיפול בילדים בפרט. מערכת העיכול שלהם כמו מערכת החיסון גם היא עוד לא בשלה ברגע שהם יוצאים מהרחם ולוקח לה לפעמים אפילו 7-8 שנים עד שהיא מגיעה לבשלות.
הנטייה של מערכת עיכול לא בשלה היא לייצר ליחה. הליחה בילדים היא איכות שנוטה לעלות כלפי מעלה ולהתבטא כנזלת, גודש, נוזלים באזניים ואף דלקות אזניים.

מזונות שיוצרים קור וליחה נוספים מקשים עליה, ועל חיזוק מערכת החיסון. לכן, בילדים שנוטים לסבול מתופעות כגון אלו שהוזכרו למעלה, נסו להימנע מקמח וסוכר לבן, מזונות מעובדים וחטיפים תעשייתיים וכן חלב ומוצריו, במיוחד אם יש סימנים של ליחה או מחלה נגררת.
לפעמים שינוי תזונתי כזה הוא הטיפול היחידי שנדרש.

עם החורף נפתחה קליניקה חדשה לטיפול בילדים ברפואה סינית בכפר ורדים.

אפשר ליצור קשר בטלפון – 052-8283304 או דרך האתר - Danatavor.wordpress.com

מאחלת לכולנו חורף בריא ונעים ,

דנה תבור Lic. Ac. מטפלת ברפואה סינית קלאסית התמחות בילדים, נשים בהריון וליווי לידה

 

הכתוב לעיל אינו המלצה רפואית. יש לבחון כל מקרה לגופו ולפנות למטפל מוסמך.

לשאלות ספציפיות אבחון והמלצות אפשר ליצור קשר דרך האתר

דוא"ל המחבר: 
danana.c@gmail.com