עיסוי באבנים חמות

מחבר המאמר: 
גילי לזר יוסף

חורף בחוץ, הציפורים נודדות, הגשם יורד, הנפש מתכנסת, הגוף מתכווץ וקר. נורא קר. אפילו השכבה הרביעית שעלינו לא מקלה על הכפור. יש שתי אנרגיות חשובות ומהותיות ביקום שהן חום וקור. בעוד שהקור מכווץ ומצמצם, החום פותח ומרחיב. לכן, הפתרון האולטימטיבי, בעיקר בעונת החורף, להתרוממות הרוח והנפש וחימום הגוף והלב, הוא עיסוי באבנים חמות.

האבנים שבהם משתמשים בטיפול הינן אבני בזלת שמתחממות מהר ומתקררות לאט, במיוחד אחרי הנחתן על הגוף. לעיסוי זה יתרונות רבים. ראשית, יש בו רובד פינוקי ממעלה ראשונה: החום עוטף וממיס כל רקמה בגוף, מרחיב ומאפשר לנפש להיות מה שהיא, והלב מבקש בחרש שהיחס החם והמיטיב הזה, תרתי משמע, לא יפסק לעולם. שנית, גם הגוף התפוס ביותר שנתקלתי בו, לא יכול להישאר אדיש לנוכחות המהפנטת של האבנים: הרקמה הנוקשה, יונקת ברצון ובאינטנסיביות את החום המוקרן מאבן הבזלת, כאילו ייחלה שתגיע כבר הנחמה הזו. לכן, השימוש באבנים חמות ממיס את הרקמות, ומאפשר ליד שמלווה אותן לחדור עוד יותר עמוק, לשורש הרקמה הכואבת, ולעטוף אותה בחום מבריא ומרפא. במילים אחרות, האבן החמה חודרת בקלות לשרירים התפוסים, סופגת אליה את הרעלנים המכווצים, ומותירה אחריה רקמה מחודשת, רכה ונינוחה. כמו כן, עיסוי באבנים חמות ממריץ את חילוף החומרים ומגביר את הוצאת הרעלים מהגוף. יתרון נוסף הוא שיש ערך לא מבוטל לאבן שמונחת דקות ארוכות על הגוף, גם אם היא מעובדת. אני מבטיחה לכם שאנרגיית האדמה שבה, תחדור גם את שכבת הסקפטיות העבה ביותר, ותותיר את הגוף המקבל שמיימי יותר ונוקשה פחות.

באופן עקרוני, אני מעדיפה טיפולים ארוכים, יותר משישים דקות. אם כי, לעיתים, אתפשר על האורך. לא כך הדבר בטיפול באבנים חמות. לעניות דעתי, זהו טיפול שדורש אורך של 90 דקות, ובמקרה הגרוע- 75 דקות, ולא דקה אחת פחות. בעיניי זהו קריטי. יש שתי סיבות עיקריות לעניין הזמן: ראשית, בטיפול מעין זה, יש התעסקות לא מועטה של המטפל בעזרים, הלא הן האבנים- צריך לדאוג לחומן האופטימאלי, שיתאים לדרגת החום המועדפת על המקבל, הנחת האבנים והורדתן מהגוף- כל אלה גוזלים זמן יקר. הסיבה השנייה והעיקרית היא, שמבחינה פיזיולוגית, מהרגע שנשכבתם על מיטת הטיפול, הגוף זקוק לעשרים דקות בממוצע על מנת להירגע, וזה כמובן כשהגעתם לקליניקה במצב רגוע למדי. אך כמה מכם מקבלים עיסוי במצב רגוע? הרי רובינו מגיעים לטיפול כי אנו זקוקים להקלה במתחים. לכן אם נוריד עשרים דקות מטיפול בן שעה, לא ייוותר לנו זמן רב להירגע. עד שהעיסוי יתחיל, אחרי הנחת האבנים, כבר יגיע הזמן לקום. מה גם שניקוי הרעלים יהיה פחות אפקטיבי, דבר שעשוי לגרום לריכוז של כאב באזור הראש. לכן כאמור, בעניין הזמן אני לא מתפשרת, ולא אסכים לקבל עיסוי באבנים חמות שאורך רק שעה.

לכלל זה יש יוצא מן הכלל והוא טיפול בילדים. גם הם יכולים לחוות את הטיפול, אך יש להקפיד על לא יותר מ- 45 דקות. כמו כן, יש לשים לב לטמפרטורה של האבנים כי עורם של ילדים רגיש יותר.

כפי שציינתי, יתרונותיו של טיפול זה רבים. אך לצערי, לא כולם יכולים לחוות אותו. למי, אם כך, אסור בתכלית לעבור עיסוי מעין זה? קודם כל, אנשים בעלי לחץ דם גבוה או נמוך, כיוון שהאבן החמה גורמת להרחבת הרקמות וכלי הדם, דבר שיגרור ירידה בלחץ הדם. יחד עם זאת, העיסוי יתאפשר אם האדם מאוזן על ידי כדורים. גם חולי סכרת ואנשים עם בעיות בזרימת דם ורידית או טרומבוזיס (קרישי דם) לא יוכלו לקבל את הטיפול. כמו כן, מוטב שאנשים עם גידולים סרטניים לא יעברו טיפול מעין זה, כיוון שאבנים חמות ממריצות את הדם יותר מכל טיפול אחר, ומן הסתם גורמות גם להמרצה לימפתית. בהכללה גסה, אנשים אלה נוטים לחולשה והאימפקט העמוק של הטיפול עשוי להעמיס על גופם. יחד עם זאת, חשוב לי להדגיש, כי הם מאוד זקוקים למגע ואפשר להציע להם טיפול אחר, יותר עדין. בנוסף לכך, לרשימת האנשים שלהם לא מומלץ לחוות עיסוי באבנים חמות, אוסיף גם נשים בהיריון, אנשים עם בעיות לב, אנשים שעברו אירוע מוחי וכן, אנשים עם בעיות עור כגון פסוריאזיס, אקזמה, מחלות פטרייתיות וכדומה. לגבי אנשים שעברו ניתוח בזמן האחרון, רצוי לבקש אישור מהרופא המטפל.

למרות שאחד מיתרונותיו של עיסוי זה הוא בהמרצה ובהזרמה של הדם, החום וניקוז הרעלנים עשוי לעייף מאוד. על כן, חשוב שבתום הטיפול תאפשרו לעצמכם לנוח לפחות לשעה נוספת. כמו כן, זכרו שניקוז הרעלים הוא אדיר, לכן תוכלו לעזור לגוף להתנקות ביתר יעילות על ידי שתייה מרובה של מים אחרי הטיפול.
עיסוי באבנים חמות מדגיש ביתר שאת, את הקשר הבלתי נדלה והבלתי ניתן לפירוק בין גופינו לנפשנו: זהו טיפול שפותח חסימות בכל הרבדים וגורם לאיזון פנימי ורוחני, שחרור מתחים נפשיים ופיזיים כאחד.

אני מאחלת לכם חורף חם ומפנק, ונפש משוחררת השוכנת בגוף נינוח ופתוח.
באהבה,
גילי.

גילי לזר יוסף - מסע פנימה
רייקי מאסטר
טיפול בכאבים כרוניים • עיסוי לנשים בהריון
סדנאות • פרחי באך • דמיון מודרך
050-991-1250

דוא"ל המחבר: 
Giliormer@Gmail.com