מהם פרחי באך

מחבר המאמר: 
גילי לזר יוסף

פרחי באך הינם 38 תמציות פרחי בר מרוכזות מאוד, אשר כל פרח מייצג מצב תודעתי נפשי – רגשי מסוים.

פרחים אלו נוגעים בעומק דיס-ההרמוניה של המקבל וסוללים את הדרך לאיזון מחודש ומלא: הם משנים רגשות שליליים כגון פחד, דכדוך ושנאה, והופכים אותם לאומץ, שמחה ואהבה. באופן זה הם משנים את הגורמים למחלות, ועל כן יעילים מאוד גם ברמה הפיזית. הם פועלים כזרזים העובדים בעדינות וביעילות ומחוללים את השינוי הנדרש לריפוי מבפנים.

האדם שעומד מאחוריהם הוא ד"ר אדוארד באך, שגילה את סגולותיהם של הפרחים בשנות השלושים של המאה העשרים. הוא הכיר בכך שמתח רב, הנובע מרגשות כגון דאגה, כעס ופחד, מחליש את המערכת החיסונית, עד כדי התפתחות של מחלה או דפוס קבוע של הצטננות, זיהום, בעיות בנשימה או במערכת העיכול וכדומה. הוא נוכח לדעת שהאופן שבו האדם מתייחס למצב הנפשי שבו הוא שרוי, כלומר האופן שבו הוא מתייחס למכלול רגשותיו, משפיע בבירור על חומרת המחלה ועל משך הזמן שיעבור עד שיתגבר עליה.

ד"ר באך חילק את 38 הפרחים לשבע קבוצות: פחד, חוסר וודאות או חוסר ביטחון, בדידות,  ניתוק מהמציאות או חוסר גילוי עניין במתרחש, רגישות יתר להשפעות ורעיונות חיצוניים, דכדוך ודיכאון, ודאגת יתר לרווחתם של אחרים.

ד"ר באך שם לב ששני אנשים בעלי אותו מזג יגיבו בצורה חיובית לאותה התרופה (= מספר פרחים ביחד, Remedies),

בעוד ששני אנשים שסובלים מאותו סמפטום גופני אך בעלי קווי אישיות שונים, יגיבו באופן שונה לאותה תרופה. מסקנתו היתה שבתהליכי ריפוי יש להתייחס לאדם ואישיותו ולא אל הסמפטום הפיזי.

מסקנה זו היא תמצית ההשקפה ההוליסטית, התופסת את האדם כמכלול אחד.

חשוב, אם כן, לבחור בשילוב נכון של מספר פרחים, באופן שיתאימו לצרכים הנפשיים והרגשיים של מי שנוטל אותם. מטפל בפרחי באך הוא זה שמאבחן איזה פרחים לקחת ומצייד את המקבל בבקבוק טיפולי קטן שמספיק לשלושה עד ארבעה שבועות. לרוב יש ליטול 4 טיפות מתחת ללשון, 4 פעמים ביום. נטילה קבועה של הפרחים תעלה את המודעות של הנוטל לדפוסים אותם ברצונו לשנות, שכן, הפרחים משנים את נקודת המבט משלילית לחיובית. לדוגמא: אדם שזקוק לפרח שנקרא <מאופיין בחוסר גמישות, משחקי שליטה ולעיתים שאפתנות יתר והתנשאות. הביטוי החיובי יכול להתאפיין כטיפוס שהוא מנהיג אהוב וחזק, אדם שיכול לתת השראה לאחרים. פרח נוסף הוא

פרחי באך הינם כלי פשוט ביופיו, העובד על מבוגרים, ילדים בעלי חיים ואפילו צמחים. ללקוחותיי אני אומרת שזה כמו ללכת לפסיכולוג מבלי לדבר. השחרור מן הדפוסים השליליים נעשה בצורה עדינה ורכה. לקוחה שלי רצתה לטפל בגישתה הביקורתית. גישה זו העיבה על יחסיה האישיים בבית ובמקום עבודתה. בחירת הפרח המתאים (עזרה לה להמיר את יחסה בגישה חיובית וסבלנית יותר. היא שמה לב שהיא מחייכת יותר ופחות קטנונית כלפי עצמה והעולם שמסביבה. כשמבקש הטיפול הוא ילד, לרוב אציע לו לבחור בעצמו את הפרחים. תתפלאו להיווכח עד כמה הברנשים הקטנים הללו מודעים לעצמם ויודעים לבחור אינטואיטיבית מה טוב עבורם. על פי רוב, הטיפול ישפיע עליהם מאוד מהר כיוון שהם פתוחים ו"נקיים" יותר מאיתנו, כך שהתקפי הזעם ייעלמו כלעומת שבאו, החולמנות וחוסר הריכוז יתחלפו בעניין במתרחש והפחדים יומרו לאומץ. חשוב לזכור כי ברוב המקרים, הילד מבטא את הלך הרוח של ההורה. לדוגמא, ילדה שתלטנית מבטאת שתלטנות של הוריה וכדומה. על כן, אני ממליצה גם להורים לקחת את התמציות יחד עם ילדם.

הפרחים אינם מזיקים ועל כן מתאימים גם לנשים בהריון, על מנת להקל על הגוף הפיזי ועל מגוון התופעות שמלוות את ההיריון, כולל מצבי הרוח המשתנים. כמו כן, סמוך ללידה אני ממליצה לשנות את הרכב הפרחים לכזה שמכין את הגוף והנפש ללידה הקרבה, וגם לטיפול תומך לאחרי הלידה. כשהמקבל הוא תינוק אני עשויה לתת גם לאימו תמציות ולא רק לו. הפרחים יכולים לעזור לשניהם בשינה, סביב הלידה וברית המילה.

 

שנהיה בריאים ומאושרים,

באהבה, גילי.

 

גילי לזר יוסף - מסע פנימה

רייקי מאסטר, טיפול בכאבים כרוניים • עיסוי לנשים בהריון

סדנאות • פרחי באך • דמיון מודרך

כל הזכויות שמורות לגילי לזר

דוא"ל המחבר: 
Giliormer@Gmail.com