המלחמה בהפרעות שינה

מחבר המאמר: 
עמית דביר

רקע / הכר את האויב
הפרעות שינה, נדודי שינה, בעיות שינה, אינסומניה- כולן מלים נרדפות לאותה תופעה, שהיא שינה לא מספקת או חוסר שינה (חלקי או מוחלט). הסיבות להתפתחותן של הפרעות שינה הן מגוונות, וכוללות ביניהן: אינסומניה ראשונית (כלומר- ללא גורם ידוע), הפרעות פסיכיאטריות כגון הפרעה פוסט טראומטית, חרדה ודיכאון, דום נשימה, שימוש קבוע בסמים או אלכהל ותופעות לוואי של תרופות.
מחקרים מראים שכ-10% מאוכלוסיית הבוגרים בישראל סובלים מנדודי שינה כרוניים (נדודי שינה שנמשכים מעל שלושה שבועות ברציפות). בין 30%-50% מהאוכלוסיה סובלים או סבלו בעבר מהפרעות שינה באופן כללי. הפרעות שינה יכולות לגרום לירידה משמעותית בתפקוד היומיומי ובמצב הרוח. אנשים הסובלים מבעיות שינה הם יותר עייפים, פחות מרוכזים ולפעמים אף שוקעים למצבים של דיכאון.
הטיפול התרופתי / טיפול בנשק כימי
הטיפול התרופתי בהפרעות שינה הוא באמצעות בנזודיאזיפינים, אנטיהיסטמינים (בנדריל), מלטונין (מלאכותי או מבע"ח) ונוגדי דיכאון. רוב התרופות האלו הן ממכרות וגורמות לתופעות גמילה קשות בעת הפסקתן. בנוסף, יש להן גם תופעות לוואי הכוללות: עייפות, סחרחורות, דיכאון, טשטוש ראיה, בלבול, עצבנות, נטיות אובדניות, הפרעות זיכרון, תת-לחץ דם, החמרת מחלות אוטו-אימוניות והרעלת כבד.
רפואה סינית / טיפול בדרכי שלום
היתרון של הרפואה הסינית הוא יכולתה לטפל במצבים פיזיים ונפשיים באמצעות הגוף באופן טבעי, ללא כימיקלים וללא תופעות לוואי. המטפל ברפואה סינית רואה את כל מכלול הגוף-נפש כאחד. לכן, בין אם הפרעות השינה נובעות ממצב רגשי (כגון תסמונת פוסט טראומטית), ובין אם ממצב פיזי (כגון חסימה מכנית של דרכי הנשימה היוצרת דום נשימה), הטיפול ברפואה סינית הוא יעיל ביותר.
אופן הטיפול הוא בשילוב של דיקור סיני, מגע (שיאצו לדוגמא) והמלצות תזונה. מטרת הטיפול היא הזנת הגוף, הרגעת הנפש ויצירת איזון אנרגטי כללי, והשילוב של שלושתם הוא המתכון הבטוח לשינה טובה. היעילות של הטיפול בהפרעות שינה באמצעות רפואה סינית הוכחה במחקרים רבים שבוצעו באירופה, בסין ובארה"ב.
המלצות לעזרה עצמית / מה יכול "האזרח הקטן" לעשות?
יש כמה כללים שכדאי להקפיד עליהם על מנת לישון טוב בלילה. אוסף הכללים הזה נקרא "הגיינת שינה", והוא ניתן ע"י רופאים כליווי לטיפול תרופתי, וגם ע"י מטפלים ברפואה סינית כליווי לטיפול טבעי:
1. לישון כמה שצריך בשביל הרגשה ערנית- לא לישון יותר מדי, ולהשתדל לישון בשעות מסודרות. שים/י לעצמך שעון מעורר לאותה שעה כל יום, גם בסופי שבוע.
2. לעשות פעילות ספורטיבית לפחות 20 דקות ביום כ-4 שעות לפני השינה.
3. לעמעם את האורות ולשים מוסיקה מרגיעה לפני כניסה למיטה.
4. לא להכריח את עצמך לישון. אם אחרי חצי שעה במיטה, לא הצלחת להירדם, צא/י מהמיטה וחזור/חזרי על כלל 3.
5. לא לעשן לפני השינה. ניקוטין ממריץ את זרימת הדם ופעולת העישון מגרה פעילות יתר של מערכת הנשימה ומערכת העיכול.
6. לא ללכת לישון רעבים. להשתדל לאכול ארוחה קלילה אחרונה סביב השעה 7 בערב, ולאחר מכן, אם עולה תחושת רעב, לאכול ירק כלשהו (גזר או סלרי בעדיפות גבוהה).
7. לכוון את האווירה בחדר מבחינת תאורה, טמפרטורה ורעש לפני הכניסה למיטה. חום, אור ורעש גורמים לחוסר שינה.
8. המיטה נועדה לשינה (ולדבר אחד נוסף) בלבד. יש להרגיל את הגוף לכך. לא להכניס אוכל, טלוויזיה, ספרים, עבודה או דאגות למיטה.
בכל מקרה של הפרעות שינה כרוניות שנמשכות זמן רב, מומלץ לפנות למעבדת שינה.

דוא"ל המחבר: 
amitdvir.ac@gmail.com