ריפוי עצמי

מחבר המאמר: 
יעל עיני

איזו תחושה מדהימה היא זו כשאנחנו מצליחים לבד להתמודד עם החיים. כאשר מטילים עלינו משימה בעבודה, ואנחנו מצליחים לעמוד בה לבד, ואפילו לקבל עליה שבחים; כאשר אנחנו יוצרים משהו, ריקוד, שיר, קופסא מעוצבת, מאמר. כל דבר שהוא, שיצרנו לבדנו. אם זה כל כך מדהים להצליח במשהו לבד, מדוע איננו מצליחים לבד, על פי רוב, להירפא? מדוע אנחנו ישר הולכים לרופא שירשום לנו כדור ושהכאב יעבור? (או שלפחות יהיה פחות חזק).
מכיוון שלמדנו לא לסמוך על עצמינו, על הגוף שלנו ועל היכולות הפנימיות שלנו. לכולנו יש את היכולת לרפא את עצמנו. אמר הרמב"ם "נפש בריאה בגוף בריא".
רובינו חשים כי במצבים של לחץ משהו בגופינו מתחיל לתפקד לא טוב (כאבי גב, כאבי ראש וכדו'). מחקרים מראים, שכאשר רע לנו בעבודה אנחנו נוטים לחלות יותר. כלומר, מחלה היא ביטוי של מצוקה כלשהי הקיימת בתוכנו. אם כך, אנחנו יכולים לטפל באותה מצוקה באופן עצמאי.
כיצד עושים זאת? ראשית, אנחנו לומדים להיות מודעים להופעת התסמינים. מתי מופיעים כאבי הראש (למשל)? באילו סיטואציות? ימים? מקומות?
שנית, אנחנו שואלים את עצמינו, מה קרה באותו מקום, סיטואציה וכו' שגרם לכאבי הראש (או לכל תופעה אחרת )להופיע? כשאנחנו מאפשרים לעצמינו להיות קשובים לעצמינו ולהתמודד עם הקשיים שלנו התשובה לסיבה לכאבי הראש שלנו תופיע. לאחר שגילינו את הסיבה, את המהות את חוסר הבריאות בנפשנו שפוגע בגופינו, אנחנו יכולים להתחיל ולשפר את איכות חיינו ובריאותנו.
כאשר אנחנו מודעים לדבר שאיתו לא קל לנו והוא פוגע בנו, אנחנו יכולים באמצעות טכניקות של חשיבה חיובית, לשנות אותו למשהו שקל לנו איתו והוא אינו פוגע בנו (למשל, אם כאבי הראש שלי נוצרים כתוצאה מלחץ בעבודה. כלומר- לא קל לי בעבודה. ע"י טכניקות של חשיבה חיובית אני אשנה את המחשבה שלי ל: "קל לי בעבודה" וכדו'). בנוסף, אנחנו יכולים להשתמש בדמיון מודרך על מנת לאפשר לנו להתמודד בדרך פנימית עם הפחד/ לחץ וכו', דבר שיאפשר לי להתמודד טוב יותר במציאות עם אותו הנושא.
טכניקות נוספות, של ריפוי עצמי, הן טכניקות אנרגטיות, בהן אנחנו לומדים כיצד אנחנו יכולים לרפא את עצמנו באופן אנרגטי. לכולנו יש אנרגיה. אנרגיה פנימית ואנרגיה חיצונית. יותר ויותר מחקרים מדעיים, מאשרים טענה זו. האנרגיה הזו היא חלק מהותי וחשוב מהגוף שלנו וגם מהנפש שלנו. ניתן לומר כי היא מהווה את אחד הקשרים החזקים ביותר (אם לא הקשר היחיד) בין הנפש לגוף.
אנחנו יכולים, לאחר שחשנו באנרגיה שיש לנו (ולא, לא צריך קורס של 20 מפגשים בשביל זה), לטפל בעצמינו. כואב לנו הראש? ניתן לשים את ידינו, המוקפות באותה אנרגיה על ראשינו ולהרגיש כיצד כאב הראש נעלם? יש לנו כאבי מחזור/ גב/ גרון וכדו'? אותה השיטה פועלת גם כאן.
גם במצבים רגשיים, כגון לחץ, פחד, מתח, עייפות, דימוי עצמי נמוך ועוד ניתן לשים את ידינו, בנקודות שונות בגופינו ולאפשר לדברים האלו, אשר מפריעים לנו ביום יום, להיעלם. ניתן לשים את הידיים על גופינו לפי הצ'אקרות (צ'אקרות הן מרכזי אנרגיה בגוף, כאשר יש 7 עיקריות), כאשר לכל צ'אקרה תפקיד משלה בריפוי גופינו. ניתן לשים את הידיים על המקום בו אנו חשים את אותו המצב (למשל, לחץ יבוא לידי ביטוי, בדר"כ, בחזה).
אינני פוסלת את הרפואה הקונבנציונאלית, אין לי ספק כי היא מביאה מזור לדברים רבים, אך יחד עם זאת, על מנת לשמור על חוסננו, על מנת שלא נפתח מחלות קשות, ועל מנת שנוכל להתמודד בהצלחה עם דברים יומיומיים אשר, לעיתים, מקשים עלינו את ההתמודדות עם החיים, יש בנו את היכולת לטפל בעצמינו ולרפא את עצמינו.
טיפ נוסף, להורים שבינינו: ילדים, כאשר אנחנו מאפשרים להם, מקבלים את נושא ה"ריפוי העצמי" באופן מאוד טבעי. כאשר מלמדים אותם כי ניתן להשתמש באנרגיה לריפוי נפשי ופיזי, הם יודעים בדיוק מה לשים והיכן. הם משתמשים בכלי זה כל הזמן והדבר מחזק אותם הן פיזית והן נפשית.
כותבת המאמר: יעל עיני, הילרית ומתקשרת. מנהלת מרכז "להיפתח לחיים" 050-6655905

דוא"ל המחבר: 
info@opentolife.co.il