פשוט לישון

מחבר המאמר: 
אודליה קירשנבאום

לאחרונה נחשפתי לספר בן כמאה שנה, שעוסק באופן שבו החשיבה והפעולה שלנו משפיעות על כל הרבדים של חיינו.
הספר מחולק לשלושה חלקים - “מדע ההתעשרות | מדע הבריאות | מדע המצוינות” ונכתב ע”י וואלאס ד. ווטלס ותורגם לעברית ע”י ניבה לב.
בספר מדובר באריכות על נושא הבריאות והטענה המרכזית היא שבריאות מורכבת ממחשבה בריאה, תזונה, נשימה ושינה שמתקיימות באופן תקין ובריא. בספר מוקדש פרק קצר לשינה ואליו ברצוני להתייחס.

בתקופה בה אנו חיים אנחנו רגילים שישנו מגוון רחב של פתרונות לבעיות שינה, כמו לבעיות נוספות בחיינו. כאשר מדובר בבעיות שינה אנחנו יודעים שיש טיפולים תרופתיים וטיפולים התנהגותיים (כמו זה של “שינה ערבה” אותו אני מלמדת) ושניתן גם לשלב ביניהם. מכיוון שהטיפול הוא כל כך זמין נראה לי שבהרבה מקרים אנחנו נחפזים לגשת אל הטיפול לפני שאנחנו בודקים דברים בסיסיים ופשוטים. אגב, זו הסיבה שאני כותבת ומשתפת מידע בנושא שינה כדי להרחיב את המודעות לבדיקות הפשוטות ולפעולות שכל אחד יכול לעשות כדי לשפר את איכות השינה. לאחר מכן, במידה ויש צורך בעזרה נוספת אפשר וכדאי להשתמש בה.

ברצוני לצטט כמה משפטים מתוך הפרק העוסק בשינה ולהתייחס אליהם.
כוח החיים מתחדש בעת השינה אין כל ספק כי השינה הנה חיונית לכל בעל חיים ולאורך זמן לא ניתן להתקיים ללא שינה. גם היום לא ידוע הרבה לגבי התהליכים המתרחשים בגוף במהלך השינה, אך כבר לפני 100 שנה הייתה הבנה כי השינה חשובה לחידוש פיזי ואנרגטי. חשוב מאוד לישון באופן טבעי, נורמלי ובריא כיום כאשר אנחנו מתייחסים לשינה טבעית הכוונה היא לשינה ללא עזרה של כדורי שינה. למרות העובדה שכדורי השינה של היום טובים בהרבה מאלו שהיו לפני כמה שנים עדיין עדיף להימנע מתלות בכדורי שינה ככל שניתן.
היבט נוסף של שינה טבעית הוא זמן השינה - עיקר השינה אמורה להיות באופן טבעי בשעות הלילה. שינה ביום היא סוג של “שינה משלימה”. כאשר אדם ישן בלילה שינה מספקת אינו אמור להרגיש צורך בשינה במהלך היום. בזמן השינה הנשימה עמוקה, יעילה וקצבית יותר מבזמן ערות כדי לישון בדרך טבעית יש לדאוג לאספקת אוויר צח ונקי לגבי מנגנון הנשימה אפשר להרחיב הרבה.באופן כללי אויר נקי חשוב בכל חלק מהיום שלנו ובמיוחד בזמן השינה. חשוב שחדר השינה יהיה מאוורר וכדאי להימנע מאטימת החדר בזמן השינה.

עד כאן עסקתי בהיבט הפיזי של השינה. מכאן אמשיך לגישה המנטלית שיש לה השפעה משמעותית מאוד בהקשר של שינה. מתוך הספר: ראוי לישון באופן אינטליגנטי ומתוך ידיעה לשם מה השינה נחוצה. שכב במיטתך וחשוב על כך שהשינה היא מכשיר החייאה שאין שני לו והירדם מתוך אמונה שכוחך עומד עתה להתרענן... אצל הרבה מהאנשים הסובלים מנדודי שינה הסיבה המנטלית משמעותית יותר מהכול. העומס של היום יום, המטלות של יום המחרת וטרדות נוספות מקשות מאוד להירדם.
אין דרך לחמוק ממטלות היום יחד עם זאת שנת הלילה נחוצה והפרעה לשינה פוגעת בהתמודדות איתן. המחשבה על התרעננות וחידוש כוחות מסבה את תשומת הלב אל הטוב שבשינה שיאפשר התמודדות טובה עם כל שנידרש. כמו כן, הכרת תודה על הטוב שבחיינו מאפשרת להירדם באופן טבעי ונעים.
יש שממליצים על תפילה או מדיטציה לרגיעה והכרת תודה לפני השינה. שינה אמורה להיות דבר מאוד טבעי ופשוט.

אם עדיין את/ה שואל/ת את עצמך למה אצלי זה לא כל כך פשוט? אשמח לעזור באמצעות הכלים של “שינה ערבה” שברשותי.

למידע על הספר ולרכישתו - באתר של ניבה לב לחץ כאן

לקבלת מידע בנושא שינה לנשים לחץ כאן

ליצירת קשר ישיר איתי - 052-6175004

כמה מילים אודותי
אודליה קירשנבאום, נשואה ואמא ל 3. מוסמכת בשיטת פלדנקרייז משנת 2003, מאמינה שהיכולת לטיפול עצמי קיימת בכל אחד מאיתנו ותפקידי הוא לתת כלים כדי העצים את היכולת הזו.
אני עושה זאת באמצעות שיעורים בשיטת פלדנקרייז ושיעורי אינטלינגציה תנועתית לשיכלול היציבה ולחיזוק העצם
Sounder Sleep System - את ערכת “שינה ערבה” בניתי בעקבות לימודים אצל מפתח שיטת יהודי אמריקאי בשם מייקל קרוגמן שפיתח את השיטה על בסיס ההבנות של שיטת פלדנקרייז והגיע ללמד בארץ בשנת 2007. הערכה בנויה ללמידה ותרגול עצמי, מאותה הבנה, שניתן וכדאי ללמוד ולתרגל באופן עצמאי ולמצוא את הדרך האישית הטובה והיעילה ביותר עבורך. גם אני מתמודדת עם נושא השינה, מתרגלת את התרגילים ומוצאת את הדרכים היעילות ביותר עבורי בכל זמן. .תהליך הלימוד האישי הנו מרתק בעיני ומתמשך כל עוד אנו חיים ונושמים אשמח להיות לך לעזרה בתהליך שלך

דוא"ל המחבר: 
ok.qmotion@gmail.com