התעברות ופיריון בראי הרפואה הסינית

מחבר המאמר: 
אליאן ברט, מטפלת הוליסטית

פעם אמרה לי מישהי שהמראה היפה ביותר בעיניה הוא של נשים בהריון ותינוקות. ואכן, חוויית ההתעברות, ההריון והלידה היא אולי אחת המרגשות ביותר בחיים. אך עבור לא מעט זוגות, ההריון המיוחל לעתים מתעכב.
למרבה המזל, ברפואה המודרנית כיום ישנם טיפולי פיריון מתקדמים שמסייעים לזוגות המתקשים להרות. יחד עם זאת, טיפולי הפיריון הרפואיים אינם נוסחת פלאים, אלא תהליך מורכב שמצריך סבלנות והתמדה. לנטילת ההורמונים עשויות להיות תופעות לוואי כמו תשישות, בצקות, עליה במשקל וחוסר יציבות רגשית. לפעמים הביצית המופרית מתקשה להיקלט ברחם, או שהיא נקלטת אך מתרחשת הפלה בהמשך. לא תמיד ברור הגורם למידת ההצלחה של טיפולי הפיריון.

לרפואה המשלימה בכלל ולרפואה הסינית בפרט, נקודת מבט מעניינת ומעט שונה על תחום הפיריון. טיפולי הרפואה המשלימה יכולים להיות טיפול מלווה לטיפול הרפואי הקונבנציונאלי, ולסייע להצלחת ההפריה וקליטת ההריון, למנוע הפלות ותופעות לוואי ההורמונים. לא פחות חשוב מכך, הטיפול המשלים יכול בהחלט למנוע את הצורך בטיפול רפואי במיוחד אצל זוגות שבבדיקות רפואיות לא נמצא גורם המעכב את ההתעברות וכן לאזן את מערכת הפיריון ולהסדיר את המחזור אצל נשים ונערות בכלל.

על פי הרפואה הסינית תפקוד מערכת הפיריון מושפע מגורמים רבים, פיזיולוגיים, אנרגטיים ורגשיים.
קיימת השפעה של איכות הדם וזרימתו בגוף על יכולתה של אישה להתעבר. חשוב שיהיה "מספיק דם", כלומר מספיק נוזל וחומרים חיוניים בדם, שכן דפנות הרחם צריכות להתעבות, והדם צריך להיות איכותי ומזין עבור העובר. כמו כן זרימת הדם צריכה להיות טובה כדי שלא יהיו שיבושים במחזור החודשי. יש לציין שזרימת דם טובה מונעת גם כאבי מחזור.
ישנם צמחי מרפא סיניים המחזקים את הדם, ומשפרים את זרימתו. ישנה משפחה שלמה של צמחי מרפא סיניים שמונעים הפלות דרך מניעת התכווציות של שרירי הרחם, פעולה שמכונה ברפואה הסינית המסורתית "הרגעת העובר". כמו כן ישנו מרידיאן מיוחד, המכונה גם "ים הדם" ונקודות דיקור רבות דרכן ניתן לשפר את איכות הדם וזרימתו בגוף.

הרפואה הסינית מכירה במצב מיוחד המכונה "קור ברחם" ועלול לגרום להפרעות פיריון. סימנים לקור ברחם יכולים להיות כאבים עמומים בגב התחתון (ולעתים גם בברכיים) שמוחרפים במזג אוויר קר, תחושה של קור בבטן התחתונה, נטייה כללית לסבול באופן מוגזם מקור, ועוד מגוון סימנים שיש צורך לפענח בתשאול ואבחון מקצועי ומעמיק. ישנם צמחי מרפא המחממים ישירות את הרחם, וכמו כן קיים טיפול במוקסה, תערובת דחוסה של צמח הלענה, שמבעירים ומקרבים לגוף (מבלי לגעת, כמובן) ליצירת אפקט של חימום פנימי עמוק.

ישנו הגורם האנרגטי. האנרגיה הכללית של הגוף ושל מערכת הפיריון בפרט צריכה להיות במצב טוב כדי לאפשר התעברות, הדורשת מהגוף אנרגיה רבה. חיוני שיהיה איזון בין כיווני זרימת האנרגיה בגוף. אם האנרגיה איננה עולה מעלה מספיק אלא צונחת מטה, עלולה להיות הפלה כי הגוף אינו מצליח "להחזיק" את ההריון. מערכת העיכול צריכה אף היא לתפקד היטב כדי להפיק אנרגיה מספקת מהמזון, שתאפשר יצירת דם איכותי ומזין. נוסף על כך חשובה גם זרימה חופשית וטובה של האנרגיה. חלק גדול מהעיכובים בהתעברות מסיבה לא ידועה נובעים מחסימה בזרימת האנרגיה בגוף, במיוחד האנרגיה של הכבד. ניתן לחזק את האנרגיה ולשפר את זרימתה בגוף על ידי טיפול שיאצו וטיפולים במגע בכלל, וכן עם צמחי מרפא מחזקי צ'י כדוגמת הג'ינסנג.

זרימת אנרגיה טובה משפיעה ומושפעת מהמצב הרגשי. כאן המקום להזכיר את האלמנט הרגשי בטיפול, שחשוב להתייחס אליו. במצבים רבים יכול להתקיים לחץ ומתח הקשורים לתהליך ההתעברות, ציפיות וחרדה של בני הזוג עצמם ושל המשפחה והחברה סביבם, חששות וספקות הנוגעים להורות או לזוגיות, ויכולים להשפיע על ההתעברות. בטיפול ניתן לשוחח ולעבד את ההיבטים הנפשיים, לקבל תמיכה ליצירת שינוי לאורח חיים בריא ורגוע יותר וללמוד דרכים להרפייה ורגיעה כמו מדיטציה ודימיון מודרך.

אני מאמינה שלתהליכי הפיריון וההתעברות קיים היבט מסתורי וקוסמי. יצירת חיים חדשים איננה תהליך טכני בלבד המושפע מגורמים חומריים ותו לא. לעתים עיכוב בכניסה להריון, למרות הכאב והחשש שהוא מביא עימו, ולמרות הכמיהה והדחיפות להיות כבר הורים, יכול להיות הזדמנות להתבונן פנימה, להטיב את אורח החיים, לשפר את הזוגיות, ולהעלות את רמת הבריאות ואיכות החיים.

הכותבת הנה מטפלת ברפואה משלימה, בתחומי הדיקור הסיני והשיאצו ועוסקת באימון רוחני אישי ובהנחיית סדנאות מדיטציה דמיון מודרך ותנועה מודעת; מחברת הספר "התמרה רוחנית".

ליצירת קשר: אליאן ברט: 054-7555878
 

דוא"ל המחבר: 
elian_pi@yahoo.com