הטיפול בסוכרת על פי הרפואה הסינית

מחבר המאמר: 
ארי לנס, מטפל ברפואה סינית

לפי הרפואה המערבית הסכרת הינה מחלה ללא מרפא והטיפול בה נועד לדחות את הסיבוכים הצפויים.
לעומת זאת, בעזרת הרפואה הסינית אפשר להבין טוב יותר את הדפוס שהביא למחלה ולהעניק טיפול מדוייק בגורמים ובסימפטומים.

הסוכר וגופנו
כשאנו אוכלים פחמימות (סוכרים), המזון נספג דרך מערכת העיכול אל מחזור הדם. בתגובה לעליית רמות הסוכר בדם הלבלב מפריש הורמון בשם אינסולין, אשר תפקידו להכניס את הסוכר לתאי הגוף. סוכרת היא מצב בו יש הפרעה במנגנון הכנסת הסוכר לתאים.

סוגי הסוכרת
- סוכרת מסוג 1 הנקראת גם סוכרת נעורים [1], מהווה 10% מחולי הסוכרת, ובה תאי מערכת החיסון תוקפים את תאי הלבלב המפרישים אינסולין, וכך נהרס מנגנון הייצור והאדם זקוק לאספקה חיצונית לכל החיים. זוהי לרוב מחלה אוטואימונית והסיבה לכך אינה ברורה. הסברות הרווחות הן שיש קשר לזיהום ניגיפי, תרופות, רעלים, רדיקלים חופשיים, סטרס, ו/או גנטיקה.
- סוכרת מסוג 2 הנקראת גם סוכרת מבוגרים [2], מהווה 90% מחולי הסוכרת, ובה הלבלב עדיין מייצר אינסולין, אך הגוף מגיב רק לרמות גבוהות של אינסולין. כתוצאה מכך הלבלב עובד "שעות נוספות" בכל פעם שיש סוכר גבוה במחזור הדם, ובסופו של דבר הוא נחלש ומתעייף עד למצב בו הגוף חייב אינסולין חיצוני.
- סוכרת הריונית (תת סעיף של סוכרת מסוג 2) אשר מופיעה בזמן הריון ובדרך כלל חולפת לאחר הלידה, מעלה את השכיחות לחלות בסוכרת בעתיד.

סוכרת בראי הרפואה האנרגטית
על פי תורת חמשת האלמנטים של הרפואה הסינית, בסוכרת ישנה פגיעה באלמנט האדמה [3]. האדמה מייצגת את היכולת שלנו לקבל, לספוג, ולהעניק הזנה. כאשר האדמה מאוזנת, התאבון שלנו למזון, לחפצים, ולתשומת לב מאוזן גם כן. אנו סומכים על עצמנו, על האנשים סביבנו ועל אלוהים שיהיה לנו את כל שדרוש לנו לחיים מלאים ומספקים. גם יכולת העיבוד שלנו קשורה באלמנט האדמה, ובזכותה אנו יכולים להפנים חוויות ומחשבות, ולהפוך את המזון שאנו אוכלים למולקולות בגופנו.
אלמנט האדמה מייצג גם את היכולת שלנו להכיל שינויים. כאשר משהו משתבש בתוכניות שלנו, ויש ארוע לא מתוכנן (תאונה, מוות של אדם קרוב, בהלה, גילוי מחלה) האדמה שבנו מאפשרת לנו למצוא מחדש את אחיזתנו בקרקע ולגלות שוב בסיס איתן ויציב. מכאן שיצירת שיגרה בחיים מחזקת את האדמה שבנו. נגזרת לנקודה זו היא היכולת לחבר בין חלקים שונים ולאפשר זרימה הרמונית.

לדוגמא האלרגיות המופיעות באביב משוייכות לחולשה באלמנט האדמה כיוון שאין אנו מסוגלים להכיל את השינוי העונתי ולחבר בין החורף לאביב. אלמנט האדמה מיוצג בגופנו על ידי הבטן, בייחוד מאזור הטבור ועד הסרעפת. זהו אזור מערכת העיכול המחבר בין פלג הגוף העליון לבין פלג הגוף התחתון. שוב אנו מזהים רעיון המסמל מרכז, חיבור בין חלקים שונים, קבלה עיבוד וספיגה. הטעם המשוייך לאדמה הוא המתוק. נשמע מוכר?
הסוכרת מסמלת את חוסר היכולת לשמור על יציבות ברמת האנרגיה. האינסולין מייצג את החיבור בין הסוכר לתאים, והעובדה שהוא לא מופרש כהלכה מבטאת את הקושי עם השינויים החדים. כל תנודה בסוכר מוציאה את הגוף מאיזון, ולא מאפשרת לו לקבל, לספוג ולהזין את תאי הגוף.
נקודה מעניינת נוספת היא שרבים מתארים את פרוץ הסוכרת לאחר טראומה רגשית או גופנית. האדם קיבל "מכה" לא צפויה ואלמנט האדמה קרס. במקרה כזה עיבוד הטראומה יהווה חלק חשוב מתהליך הריפוי כדי לאפשר החלמה. הטיפול ברפואה הסינית הדרך היחידה לעצור את הדרדרות המחלה ולמנוע סיבוכים היא בעזרת ייצוב רמת הסוכר בדם, עיקרון המשותף הן לרפואה המערבית והן לרפואה המשלימה.

הסוכרת מתועדת בכתבים העתיקים של הרפואה הסינית המטפלת ביעילות בתסמינים ובסיבוכי המחלה.
הטיפול ניתן במקביל לטיפול התרופתי הקונבנציונלי ומטרתו לייצב את רמות הסוכר בדם ובנוסף:
• לחדש את ההולכה העיצבית ואת זרימת הדם והנוזלים אל ומהרגליים
• לטפל ביובש וגרד בעור, וסיוע בהחלמת פצעים
• לסייע בירידה או בעלייה במשקל בהתאם לצורך, ולאזן את התאבון
• לשפר תפקודי לבלב, לב, כבד וכליות
• לאזן מדדי לחץ דם, כולסטרול וטריגליצרידים
• לשפר תפקוד מיני (אימפוטנציה, חוסר חשק ויובש ואגינלי)
 • לסייע לתפקוד מערכת העיכול: שלשולים, עצירות, גזים, כאבי בטן
• למנוע הדרדרות ולהייטיב עם תפקוד העיניים
• לחזק את מערכת החיסון

כמה דוגמאות מהקליניקה

- דיקור נקודה על זרת הנקראת "עצמות שורש כף היד" על מרידיאן המעי הדק, מחזקת את תפקוד הלבלב ואת יכולת ספיגת החומרים החיוניים מהמזון, ולכן תומכת ביצור כדוריות דם ומעלה את רמת האנרגיה בגוף.
- השימוש בצמחי המרפא הסיניים: בטטה סינית- Shan Yao, יחד עם שורש האסטרגלוס - Huang Qi 
הוא שילוב להורדת רמות הסוכר בדם במקרים של עייפות, צואה רכה ותחושת נימול בגפיים.
- התזונה מהווה מרכיב חיוני בטיפול בסוכרת ולצורך כך המטופל מקבל תפריט המותאם לו אישית. העקרונות המנחים הם מזונות המשחררים את הסוכר לאט אל מחזור הדם כמו קטניות, דנים מלאים, ירקות ומעט פירות, וכן חלבונים ושומנים איכותיים.
המטרה להגיע למשקל במדד BMI בין 19-25.
- חשוב לשלב פעילות גופנית כחלק מתוכנית ההבראה. הוכח כי פעילות גופנית סדירה מגבירה את רגישות הגוף לאינסולין ובכך תורמת לאיזון רמות הסוכר בדם, מאזנת רמות כולסטרול, טריגליצרידים ולחץ דם, עוזרת לירידה במשקל, ומפיגה מתח.

לסיכום, בעזרת טיפול מתאים ניתן לחיות שנים ארוכות ללא סיבוכים ממחלת הסוכרת. הראייה ההוליסטית של הרפואה הסינית מאפשרת התייחסות וטיפול בכל המרכיבים של המחלה במישור הגופני, הנפשי והרוחני.

עד הפעם הבאה,

ארי

 

הערות:

[1] סוכרת מסוג 2 נקראת בטעות סוכרת נעורים. אומנם השכיחות גבוהה יותר בהופעת הסוכרת בגיל ילדות-נוער אך יכולה להופיע מאוחר יותר.
[2] בעיקר מעל גיל 30 אך לעתים גם במתבגרים, בעיקר אלה הסובלים מהשמנת יתר.
[3] ברפואה הסינית חמשת האלמנטים זהו מודל דרכו אפשר להסביר תופעות שונות. דרך התבוננות המערכת היחסים בין האלמנטים ניתן להגיע לאבחנה וטיפול. חמשת האלמנטים הם: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. ________________________________________

עדיין לא נרשמת לקורס "תזונה בריאה - המדריך למשתמש"? הרשם וקבל קורס אינטרנט במתנה...

הכותב: ארי לנס - מטפל ברפואה סינית מתמחה במערכת העיכול

נייד: 050.3045430

בלוג: http://arilaness.blogspot.com

הכנס לבלוג כדי לקבל רעיונות וטיפים נוספים ממני ומאחרים תחת הרשומה: "לקפוץ או לא לקפוץ?"

דוא"ל המחבר: 
info@arilaness.com